Vánoce na statku 2013

9.—19. 12. 2013, Cífkův statek čp. 1, Třebíz

Cífkův statek v Třebízi se probouzí do adventního času a ožívá přípravami na Vánoční svátky. Pantáta vás přivítá ve svém hospodářství a pozve vás dál do síně a do šenkovny, kde povypráví o lidových zvycích a o adventu, jak ho lidé dříve slavili a připravovali se na Štědrý den. Věděli jste například, proč se dával kolem stolu řetěz? V kuchyni ucítíte vůni vánočky, kterou bude zrovna připravovat panímáma. A jelikož je to pohostinné hospodářství, budete mít také možnost kousek ochutnat. Nejen uvnitř, ale i na dvoře bude živo, protože na statku jsou ve službě děvečky a čeledíni. Ve chlévě vám budou vyprávět pověst o narození Jezulátka. Ve špýcharu jsou připraveny kreativní dílny, ve kterých si budete moci vyrobit pěkné dárečky.
V neposlední řadě také můžete navštívit Mikulášský jarmark. Další informace na portálu
Kudy z nudy, nebo na webu Vánoce na statku.

Vánoce na statku – TřebízVánoce na statku – TřebízVánoce na statku – TřebízVánoce na statku – TřebízVánoce na statku – TřebízVánoce na statku – TřebízVánoce na statku – Třebíz Celý článek...

Staročeský jarmark


sobota 31. srpna, 9—16 hodin, statky čp.1 a 2 v Třebízi

Staročeský jarmark v Třebízi

Na rozloučení s prázdninami pořádáme v
Cífkově statku čp.1 a Šubrtově statku čp. 2 tradiční Staročeský jarmark. Ten bude letos zaměřen na původní českou kuchyni, zvláště na originální speciality regionu severozápadně od Prahy. Můžete se těšit na vybrané lahůdky tradiční místní kuchyně, a to zcela zdarma. Připraví je pro Vás renomovaný šéfkuchař jedné z vyhlášených slánských restaurací.

Vedle zážitků gastronomických jsou lákadlem
ukázky dobových řemesel. Jako vždy budeme moci spatřit práci mlynáře z nedalekého Unhoště, keramickou dílnu z Nového Strašecí, dřevořezbu, drhání a paličkování (ozdobné textilní techniky) nebo pletení košíků. Hlavně pro děti jsou určeny kreativní práce s papírem včetně pletení z papíru, skládaní čajových sáčků nebo též tzv. frivolitky - krajkářská technika charakteristická obloučky a slzičkami. Lákadlem pro nejmenší bude také loutkové divadlo známé slánské výtvarnice Violy Benešové. Nebude chybět ani oblíbené batikování. Výtvarnice Petra Horáková připravuje výtvarný workshop. Spolu s druhou malířkou, Ivanou Zágnerovou Vás pak provedou svou vlastní výstavou Na venek při komentované prohlídce. Přislíbem je i ukázka kovářské dílny. Většinu výtvarných a řemeslných děl bude možné si přímo na místě zakoupit. Další rozměr akci přidá oblíbená lidová a dechová hudba.

Budou samozřejmě zpřístupněné
stálé expozice a aktuální výtvarná výstava Na venek [již zmíněné slánské výtvarnice Petra Horáková a Ivana Zágnerová]. V průběhu jarmarku budou umožněny prohlídky stálých národopisných expozic, tj. prohlídka barokního Cífkova statku čp.1, venkovského obchodu, domku "babky kořenářky" a rodného domu Václava Beneše Třebízského. Novým lákadlem je od minulého roku též originální socha Františka Antonína Skály.

Po jarmarku bude ve spolupráci s Městem Slaným zahájena
oprava střechy hospodářského křídla Šubrtova statku. Práce nebudou mít vliv na běžný provoz muzea. Před a po akci rovněž v Třebízi probíhá natáčení pro Českou televizi.

deti Celý článek...

Na venek - výstava Petry Horákové a Ivany Zágnerové

O letošní výstavní sezónu bude v 1. patře sýpky Cífkova statku čp.1, tedy srdci muzea v Třebízi, instalována výstava kreseb, maleb a básní slánských výtvarnic Petry Horákové a Ivany Zágnerové. Společným pojítkem vystavených děl je hledání vztahu k okolnímu prostředí, přírodě i lidem. Řada děl je věnována přírodě i venkovu, některé kresby vznikly dokonce přímo v Třebízi. Vernisáž bude okořeněna unikátním a pouze pro tuto příležitost připraveným vystoupením trojice mladých slánských hudebníků. Bude otevřena též místnost věnovaná pivovarnictví na Slánsku. Stylové občerstvení bude zajištěno. Vstupné na vernisáž je dobrovolné. Výstava potrvá do konce října 2013.

Cífkův statek čp. 1 Třebíz, sobota 25. května od 15 hodin

Na venek Celý článek...

Zahájení návštěvní sezóny 2013

Od začátku května je v Třebízi zahájena návštěvní sezóna roku 2013. V průběhu celého léta zde budou postupně probíhat drobné opravy a vylepšení, které by však neměly mít prakticky žádný dopad na prohlídky expozic. V sýpce Cífkova statku čp. 1 bude instalována místnost věnovaná pivovarnictví v regionu. Ve větší výstavní místnosti budete moci od 25. května do konce výstavní sezóny shlédnout výtvarnou výstavu Na Venek - díla slánských výtvarnic Ivany Zágnerové a Petry Horákové (kresby, malby, básně). Vernisáž výstavy s hudebním vystoupením a doprovodným programem proběhne v sobotu 25. května od 15 hodin.

Z dalších akcí se můžete těšit na tradiční
pouť (1. - 2. června) a Staročeský jarmark (31. srpna).

P1030767 Celý článek...