Další fáze opravy Šubrtova statku je u konce

prosinec 2014

V režii odboru správy majetku MěÚ Slaný s podporou odboru kultury MěÚ Slaný a Národního památkového ústavu byla dokončena oprava dalšího úseku střechy nad hospodářskou částí památkově chráněného Šubrtova statku čp.2 v Třebízi. Opravu realizovala firma MAX Stavební a.s. Oprava byla finančně podpořena Ministerstvem kultury ČR prostřednictvím Programu péče o vesnické památkové rezervace a zóny a krajinné památkové zóny. Obnovený prostor do budoucna skýtá využití pro expozice a depozitární prostory muzea. Všem, kteří se na akci podíleli, patří náš upřímný dík.

2014.12.16 0012014.12.16 0132014.12.16 0032014.12.16 0202014.12.16 0152014.12.16 002

Celý článek...

Staročeský jarmark v Třebízi


sobota 30. srpna 2014, 9—16 hodin

Poslední srpnový víkend se uskuteční v krásném prostředí historických zemědělských usedlostí Národopisného muzea Slánska již tradiční Staročeský jarmark. Je ukázkou jarmarků, jaké se v minulosti na našich vesnicích pořádaly.

I v letošním roce je na dvoře
Šubrtova statku čp. 2 zdarma připravena ochutnávka vybraných lahůdek tradiční české kuchyně vyrobená renomovaným šéfkuchařem jedné z předních slánských restaurací.

Vedle zážitků gastronomických budou v areálu
Cífkova statku čp. 1 vystaveny ukázky dobových řemesel. Jako vždy budeme moci obdivovat práci mlynáře Karla Bočka z nedaleké Unhoště, keramickou dílnu Petra Volfa z Nového Strašecí. Dále ukázky dřevořezby, kovářství, hrnčířství a rukodělných prací - tkaní, pletení, paličkování, práce z papíru. Většinu výtvarných a řemeslných výrobků bude možné si přímo na místě zakoupit.

Pro děti na rozloučení s prázdninami sehraje známá slánská umělkyně
Viola Benešová od 14 a 15 hodin loutkové divadlo.

V doprovodném programu hraje k poslechu
Martin Dvořák se svou skupinou.

V době jarmarku budou v
Cífkově statku zpřístupněné stálé expozice a výtvarná výstava dnes již zapomenutého bednářského řemesla. Vystavované předměty pochází ze sbírek Vlastivědného muzea ve Slaném. Výstavu doplňuje expozice věnovaná prvkům lidové architektury. V Šubrtově statku je v areálu dvora instalována originální socha Františka Antonína Skály.

Staročeský jarmark Celý článek...

Bednářství – zapomenuté řemeslo

výstava od 1. května 2014, Cífkův statek čp. 1, Třebíz

Brány Národopisného muzea ve Třebízi byly počátkem května opět otevřeny svým návštěvníkům a nová sezóna je tak v plném proudu. Kromě stálé expozice je k vidění výstava instalovaná v prvním patře sýpky Cífkova statku, která je věnována dnes již pozapomenutému, avšak v minulosti velmi ceněnému řemeslu bednářství. Jedno z nejstarších řemesel zpracovávajících dřevo u nás ilustruje bednářské nářadí [poříz, hoblík, nebozez a další] i hotové bednářské výrobky [putna, škopek, okříny, troky, máselnice, necky a další] výstava je dále doplněna dobovými fotografiemi a písemnostmi známého slánského bednáře Josefa Vitmajera.
Dále jsme pro Vás připravili výstavu o známé studánce z lesů nad Líským
Královce, nad kterou stojí kaplička, chránící její vodu. Nově k vidění je i výstavka věnující se prvkům lidové architektury s fotografiemi ze Slánska, jejíž autorkou je regionální etnoložka PhDr. Vanda Jiříkovská, CSc.

2014-05-20 15.17.37 Celý článek...