Vánoce na statku 2015


Vánoce na statku

Opravy na statcích


V podzimních měsících probíhá závěrečná fáze oprav krovu a výměny střešní krytiny na hospodářském stavení Šubrtova statku čp. 2. Po dokončení opravy se podstatně rozšíří zázemí muzea. Současně probíhají přípravné práce pro rekonstrukci podlahy v 1. patře konírny v areálu Cífkova statku čp.1, kam bude posléze instalována nová expozice zemědělství.

Oprava střechy na Šubrtově statku čp.2

Staročeský jarmark v Třebízi

sobota 29. srpna, 9 - 16 hodin, Třebíz čp. 1 a 2

Také letos jsme pro Vás na poslední srpnovou sobotu připravili oblíbený Staročeský jarmark. Vedle
ukázky starých řemesel s možností koupě nejrůznějších výrobků, bohaté ochutnávky tradiční kuchyně, kterou zajišťuje slánská restaurace Továrna, vystoupení souboru Špalíček a další produkce lidové hudby, se můžete těšit na realizaci vojenského ležení a pěšího šiku s ukázkou dobové taktiky a střelby v době husitských válek. Vystoupení předvede projekt Civitas Pragensis, společenství oživovatelů historie.
Celý den budete moci navštívit stálé expozice a právě probíhající výstavy: bednářství - zapomenuté řemeslo a výstavu starých lidových židlí.

Staročeský jarmark je letos pořádán ve spolupráci se společností Patria - společnost pro ochranu kulturního dědictví. Děkujeme.

a3-jarmark

Sedím, sedíš, sedíme

výstava selských židlí od května 2015, Cífkův statek čp. 1, Třebíz

V Národopisném muzeu Slánska ve Třebízi byla zahájena nová sezóna. Navštívit můžete stálé expozice včetně rodného domku Václava Beneše Třebízského nebo dobový krámek ve zboží smíšeném. Také zde pokračuje úspěšná výstava o zapomenutém řemeslu bednářství.

Nově je ve sroubku Cífkova statku k vidění výstava s názvem Sedím, sedíš, sedíme. Expozice je věnována nejužívanějšímu a bezprostředně sloužícímu bytovému zařízení – židlím. Vystavené exponáty jsou pouze částí bohatého souboru selských židlí, který vznikl z darů příznivců třebízského muzea v době jeho vzniku před čtyřiceti lety.

sedis-a2

40. Třebízská pouť 23.—24. května 2015

V letošním roce sï připomínáme 40. výročí otevření Národopisného muzea Slánska v Třebízi. Tradiční Třebízská pouť proto proběhne ve velkém stylu, čeká Vás řada hudeních vystoupení, ukázky řemesel či prohlídky výstavy bednářství a starobylých židlí.

Kompletní program naleznete
zde.

ilustracni foto pout trebiz Celý článek...